Żeglarstwo – dyscyplina sportów wodnych, rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających, napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.
Historia żeglarstwa sięga 30 000 lat p.n.e, kiedy to rozpoczęły się wyprawy na tratwach bambusowych z wysp Indonezji do Australii i dalej na Tasmanię. Jako forma sportu i rekreacji zaczęło wyodrębniać się w XVII w. w Holandii i Anglii.Od 1900 roku jest oficjalną dyscypliną olimpijską. Obecnie na igrzyskach rozgrywane są konkurencje żeglarskie aż w 10 klasach.
Polska jest rajem dla żeglarzy ze względu na licznie występujące jeziora i dostęp do morza. Żeglarstwo można uprawiać dosłownie w każdym zakątku naszego kraju.
ŻEGLARSTWO NA
Bazą naszych żeglarskich obozów jest Jastarnia na Półwyspie Helskim. Tamtejszy port to idealne miejsce do szkolenia zarówno manewrów pod żaglami, jak i na silniku. Charakterystyka portu pozwala na bezpieczne prowadzenie zajęć, nawet gdy wypłynięcie na wody zatoki jest niemożliwe z powodu silnego wiatru i wysokich fali. Różnego rodzaju pomosty i nabrzeża pozwalają ćwiczyć manewry w rozmaitych konfiguracjach. Szkolenie oparte jest na współpracy z Akademią Jachtingu. Zajęcia prowadzą instruktorzy żeglarstwa z bogatym doświadczeniem szkoleniowym oraz w prowadzeniu rejsów pełnomorskich. Flotę naszych kampów stanowią przede wszystkim mieczowe łódki klasy Puck oraz Mariner 19. Dla urozmaicenia zajęć młodzież pływa również większymi, balastowymi jachtami typuConrad 24, Becker 27, Bavaria 32
OBOZY ŻEGLARSKIE REALIZUJEMY W TRZECH FORMACH:
1. Dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 17 lat, którzy chcą bawić się żeglarstwem. Zajęcia odbywają się 2 razy dziennie po 2 godziny, co w ciągu 6 dni daje 24 godziny kursu. Aby wprowadzić obozowiczów w świat żeglarstwa, organizujemy krótkie wycieczki po Zatoce Puckiej, a także uczymy podstawowych manewrów i prac bosmańskich.
2. Dla młodzieży powyżej 14 lat, z kursem na Patent Żeglarza PZŻ i Sternika Motorowodnego PZMWINW. Szkolenie jest bardziej intensywne, trwa 8 godzin dziennie przez 9 dni, co w sumie daje 72 godziny kursu. Program zawiera zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne, a kończy się egzaminami na stopnie Żeglarza Jachtowego i Sternika Motorowodnego. W ostatni dzień obozowicze śpią na jachcie i płynął w rejs do wybranego portu Zatoki Gdańskiej.
3. Dla tych którzy oprócz żeglarstwa chcieliby spróbować innych sportów wodnych mamy obóz multisport, czyli połączenie obozu żeglarskiego z windsurfingowym.
Organizujemy również wędrówki żeglarskie po Zalewie Solińskim i Jeziorach Mazurskich, a także rejsy po Zatoce Puckiej oraz rejsy pełnomorskie dla starszej młodzieży 14+. Do wypożyczania jachtów oraz żeglowania (czy to na śródlądziu, czy na morzu) potrzebne są odpowiednie patenty żeglarskie lub motorowodne wydawane przez Polski Związek Żeglarski.
NA NASZYCH OBOZACH I REJSACH MOŻNA ZDOBYĆ UPRAWNIENIA:
PATENT ŻEGLARZA JACHTOWEGO
Warunkiem przystąpienia do kursu jest ukończenie 14.roku życia.
Uprawnienia: prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych oraz prowadzenie jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
PATENT JACHTOWEGO STERNIKA MORSKIEGO
Warunkiem przystąpienia do kursu jest ukończenie 18. roku życia oraz przedłożenie dokumentów potwierdzających staż z co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi.
Uprawnienia: prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń i jachtów o długości kadłuba do 18m po wodach morskich.
Żeglarstwo uczy dyscypliny i współpracy w grupie, jest też świetną odskocznią od codzienności.